PHP5 mi zabilo Apache

Včera večer jsem po čase opět spustil Yum Extender, abych se podíval co nového se urodilo v repozitářích Fedory. Mezi novinkami bylo PHP 5.1.6, samozřejmě jsem si ho nainstaloval. Nic zlého netuše, vypnul jsem počítač, dnes ráno ho zapnu a s překvapením zjišťuji, že Apache nejede.

Nejprve zkouším restart httpd, příkaz /etc/init.d/httpd restart se tváří že službu normálně spustil, ale stránky z localhostu stále neběží. Dalším krokem ke zjištění příčiny problému je příkaz /etc/init.d/httpd status. Ten vypisuje hlášení „httpd neběží, ale subsystém je zamčen“ (v anglické verzi by to bylo „httpd dead but subsys locked“). Dívám se na soubory v adresáři /var a opravdu: /var/run/http.pid, neexistuje, ale /var/lock/subsys/httpd ano. Mažu soubor se zámkem a restartuji httpd, ale problém zůstává.

Následuje hledání informací na Google, nacházím popis stejného problému, který vznikl po instalaci modulu mod_python. Že by dělal problémy nový modul pro PHP? Pokusně měním příponu souboru /etc/httpd/conf.d/php.conf, restartuji httpd a vida, Apache jede. Ale PHP potřebuji, takže co teď?

Znovu spouštím Yum Extender a dívám se, jaké php balíčky mám nainstalované. Kromě nového PHP 5.1.6 vidím jestě několik php rozšíření s verzí 5.1.4. Kvůli podezření z nekompatibility je nechávám odinstalovat. Další restart httpd a pořád to nejede! V záchvatu zoufalství nechávám odinstalovat všechny balíčky začínající na php a pak znovu instaluji samotné PHP bez rozšíření. Hurá, už to jede! Samotné PHP ale nestačí, ještě instaluji rozšíření mysql, gd a mbstring, vše ve verzi 5.1.6. Zkouším restartovat a zatím to jede. Potřebuji ještě rozšíření pro dBase, ale to je jen ve verzi 5.1.4. Přesto ho instaluji a s obavami restartuji. Uff, pořád to jede. Instalaci dalších rozšíření raději neriskuji.

Trochu škodolibě mě napadá, že se Linux až moc přibližuje k Windows. Jestli to tak půjde dál, budou se v Linuxu problémy se softwarem také řešit reinstalací.

Rubriky : PHP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>