Proč na tomto webu nepodporuji MSIE

Přednášky mají začínat malým vtipem, začnu také jedním (hodně fousatým):

Kolik lidí je třeba v Microsoftu na výměnu žárovky?
Ani jeden. V Microsoftu prohlásí tmu za standard.

V každém průmyslovém oboru je při výrobě potřeba dodržovat aktuální normy a standardy stanovené pro daný obor. Výrobce, který se normami řídit nebude, riskuje nekompatibilitu svých výrobků s výrobky a službami jiných výrobců a tím pádem i jejich neprodejnost. Kdo by si koupil televizor, který potřebuje nestandardní napětí 110V a přijímá signál v normě SECAM? Asi nikdo.Tvorba webů je také svého druhu výroba a má své normy. Tyto normy stanovuje konsorcium W3C, tvorby webů se týkají především normy HTML, XHTML a CSS. Normy by měly být závazné pro tvůrce webových stránek a pro vývojáře prohlížečů, při jejich oboustranném dodržení je zaručeno, že stránka vytvořená podle normy se správně zobrazí v prohlížeči, který tyto normy respektuje.To je teorie, praxe je odlišná převážně z historických důvodů. Vyvíjely se normy od HTML 2.0 k dnešní XHTML 1.1, vyvíjely se prohlížeče. Moderní prohlížeče (Firefox, Opera) s podporou aktuálních standardů nemají problémy. Naneštěstí většina návštěvníků ještě stále používá zastaralý Microsoft Internet Explorer 6, který se k normám W3C staví v duchu úvodního vtipu. Největším problémem jsou jeho chyby proti normě CSS, v jejich důsledku se stránka vytvořená v souladu s normami může zobrazit v MSIE6 jinak než její autor zamýšlel. Z úvodního vtipu se stává černý humor, není-liž pravda?MSIE6 byl uveden v roce 2001 a od té doby nebyl nijak výrazně vylepšen, když nepočítám bezpečnostní záplaty. Nepodporuje některé CSS vlastnosti, např. min-width, max-width, atributové selektory, :hover podporuje jen na odkazech atd. Tyto nedokonalosti se pak musí pro MSIE různě obcházet pomocí hacků a náhradních řešení. Například pokud chci mít na webu všechna tlačítka modrá, stačí do css doplnit jeden řádekinput[type="submit"] { background: blue; }. Jednoduché, přímočaré a v MSIE6 nefunkční. Pro MSIE6 je třeba do css napsat input.ie_submit { background: blue; } a ke všem tlačítkům na webu otrocky doplnit class="ie_submit". Při větším množství formulářů je to dost frustrující. Podobných příkladů by se našlo mnohem více.

Nepoužívejte MSIE6 na tomto webu Proto nebudu na tomto webu podporovat zastaralý, chybami oplývající a dožívající MSIE6. Jeho dny jsou sečteny, na obzoru je nová verze Internet Exploreru s číslem 7. Tuto verzi bude Microsoft nabízet ke stažení pomocí Windows Update, takže u MSIE6 asi zůstanou jen vlastníci nelegálních Windows, kterým Windows Update nebude fungovat. V MSIE7 je hodně CSS chyb opraveno (škoda že to nebylo opraveno dříve). Počkám na uvedení finální verze a teprve potom začnu uvažovat o tom jestli Kovářovu kobylu okovám i pro nový MSIE7.

Rubriky : Tvorba webů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>